Sports Broadcast Schedule/Scores

All games broadcast on waynedailynews.com under KTCH or KCTY link.

  • 15 minute pregame for high school games
  • 30 minute pregame for college games

 

Friday, February 14:

Concordia-St. Paul women defeated Wayne State College, 81-80.

Consordia-St. Paul men defeated Wayne State College, 93-89 OT.

 

Arlington girls defeated Wayne, 37-34.

Wayne boys defeated Arlington, 51-39.

 

Saturday, February 15:

Minnesota State-Mankato women defeated Wayne State College, 93-80.

Minnesota-State-Mankato men defeated Wayne State College, 72-70 OT.

 

Tuesday, February 18: Girls Subdistrict Semifinals

C1-7 (Norfolk High): #1 Norfolk Catholic girls defeated #4 Wayne, 43-31.

 

Thursday, February 20: Girls Subdistrict Finals

C2-4 (Pender): #2 Guardian Angels Central Catholic defeated #1 Ponca, 47-33

 

Friday, February 21:

Southwest Minnesota State women defeated Wayne State College, 77-60

SMSU men defeated WSC, 78-61

Wayne High boys defeated Pierce, 53-40

 

Saturday, February 22:

#16 Sioux Falls women defeated Wayne State College, 89-75

Sioux Falls men defeated Wayne State College, 75-64

 

Tuesday, February 25:

C1-6 (Oakland): #1 Wayne eliminated #4 West Point-Beemer, 59-52

 

Wednesday, February 26: 1st round NSIC/Sanford Health Basketball Tournament

N2 St. Cloud State women defeated S7 Wayne State, 75-62

N3 MSU Moorhead men defeated S6 Wayne State, 69-65

 

Thursday, February 27:

C1-6 boys subdistrict (Oakland): #1 Wayne defeated  #2 Logan View/Scribner-Snyder, 34-24

C2-4 boys subdistrict (Pender): #1 BRLD defeated #2 Ponca, 59-43

 

Friday, February 28:

C2-5 Girls District Finals: #5 Ponca defeated #12 Lourdes Central Catholic (Nebraska City), 39-37

 

Saturday, February 29: Boys District Finals 

C1-7 District final (Lexington): #7 Wayne vs. #10 Mitchell at 3:30 p.m. CT on The City; pregame set for 3:15 p.m.

C2-5 District final (TBA): #5 Ponca vs. #12 Amherst at 3 p.m. on Big Red Country; pregame show set for 2:45 p.m.

 

Tuesday, March 3: Boys District Finals:

D1-3 District final (Albion, NE): #3 Laurel-Concord-Coleridge vs. #14 Anselmo-Merna at 7 p.m. on Big Red Country; pregame set for 6:45 p.m.

 

Thursday, March 5 – Saturday, March 7:

Girls State: Ponca vs. TBA at TBA on Big Red Country; pregame at TBA

 

Thursday, March 12 – Saturday, March 14:

Boys State