Norfolk Track & Field Classic Qualifiers, Monday Morning Update

NORFOLK – As the Wayne High girls and boys track & field team prepares for their fifth invite during the month of April, Classic information has been released.

WHS is next scheduled to compete in the Pierce Invite on Tuesday, April 23.

Then, the Blue Devils will be represented in the 2019 annual Norfolk Track and Field Classic held at Norfolk High School’s track complex on Thursday, April 25 with field events beginning at 4:15 p.m. and running events to follow at 5 p.m.

The Classic will bring in some of the best athletes in north central and northeast Nebraska.

An updated list was posted Monday morning. This list will be updated with scratches along with updated times and marks.

For the Blue Devil girls, their 3200-meter relay team sits fourth at 10:39.34 (Gabi Meyer, Frankie Klausen, Rubie Klausen and Kiara Krusemark), Meyer is third in the 800-meter run (2:30.17) and Maysn Dorey fifth in the pole vault (9’) have all qualified.

Hailey Backer (8’) is an alternate in the pole vault.

On the boys side, Aaron Reynolds qualified in the 400-meter dash (fourth – 52.53), Mike Leatherdale in both the discus (fourth – 154’) and shot put (seventh – 48’ 2”) as well as Kaden Kneifl in the discus (sixth – 148’ 4”) and Cody Rogers sixth in the triple jump (41′ 7 1/2″).

If a scratch occurs, Cody Rogers (long jump – 20′ 1 1/4″) and Reynolds (200-meter dash – 23.34) are next in line.

Classic Boys Events 2019

Girls Events 2019

 

For Wakefield:

Girls: Jamie Dolph 3200-meter run (seventh – 13:08.32).

Boys relays: 1600-meter relay (fifth – 3:38.07), 3200-meter relay team (seventh – 8:47.24) and 400-meter relay team (46.66) sits eighth.

Boys: Israel Gardea shot put (fifth – 50’ 8 ½”), Esgar Godinez 400-meter dash (sixth – 53.18), Sam Heitz 800-meter run (sixth – 2:08.34).

Johnson Zach will also compete in the Unified 100-meter dash and long jump.

 

LCC:

Boys: Cody Babl high jump (eighth – 6’ 2”).

 

For Allen:

Girls: Jordyn Carr long jump (first – 17’ 10”) and Alli Jackson 400-meter dash (sixth – 1:02.07).

Alternate: 1600-meter relay (4:30.88).

Boys: Noah Carr 200-meter dash (third – 23.07), 400-meter relay (fourth – 45.21) and 1600-meter relay (sixth – 3:38.24) and Brogan Jones 400-meter dash (eighth – 53.3)

Alternates: 3200-meter relay (8:55.39), and Lucas Oswald in the 300-meter hurdles (43.05).

 

For Emerson-Hubbard/Pender:

Girls: Paige Steinman 1600-meter run (first – 5:45.54) and 3200-meter run (first – 12:18.94) as well as Piper Steinman (sixth– 6:02.64) and (10th – 13:13.24) respectively along with Ashley Ostrand 100-meter dash (second – 12.74), 200-meter dash (second – 25.64) and 400-meter dash (fifth – 1:01.74).

Alternates: Zoey Lehmkuhl (100-meter hurdles/17.2) and 400-meter relay (53.5).

Boys: Spencer Burcham high jump (seventh – 6’ 2”).

Share:
Comments