Wayne To Meet Mitchell In District Volleyball Final

LEXINGTON – As one location still needs to be finalized by the NSAA, the Wayne High volleyball team knows they are meeting Mitchell in the middle for the Class C1-8 District Final this weekend.

From Lexington, #9 Wayne (24-9) will take on #8 Mitchell (22-6) scheduled for 4:15 p.m. on Saturday, November 3. There is a Class C2-2 District Final set earlier at 2:15 p.m. between #2 Stanton and #15 Bridgeport also at Lexington High School.

Wayne High swept through the C1-7 Subdistrict earlier this week with wins over #4 Wakefield-Allen and #2 O’Neill. For the Tigers, who earned one of the four wild cards, they swept #4 Valentine before falling in straight sets to #2 Chadron on Monday in the C1-12 Subdistrict.

Other wildcards went to #4 Bishop Neumann, #11 Malcolm and #12 Minden.

Last year, Wayne High suffered a 3-0 sweep to North Bend Central in the District Final and Mitchell dropped a four set match to Minden a year ago. Wayne High hasn’t qualified for state since 23013 where they were swept by Ogallala while the Tigers haven’t been at state since 1995 where they were also swept by Central City at the time.

Join Brady Bristol on 98.9 FM/AM 1590 The City and online at waynedailynews.com with pregame coverage scheduled for 4 p.m. Saturday.

The 2018 NSAA State Volleyball Championships are scheduled for Thursday, November 8 – Saturday, November 10. Winners of all eight District Finals will advance to state and be re-seeded. Class C1 first round games will be played at Lincoln North Star with session one games scheduled for 1:30, 3:30, 5:30 and 7:30 p.m.

 

Other Class C1 District Final games:

#1 Lincoln Lutheran vs. #16 Ashland-Greenwood at TBA

#2 Wahoo vs. #15 West Point-Beemer at 5 p.m. from North Bend Central

#3 St. Paul vs. #14 Omaha Concordia at 5 p.m. from David City High School

#4 Bishop Neumann vs. #13 Ogallala at 2 p.m. from Kearney Catholic HS

#5 Grand Island Central Catholic vs. #12 Minden at 2 p.m. from Kearney HS

#6 Syracuse vs. #11 Malcolm at 6 p.m. from Nebraska Wesleyan

#7 Columbus Scotus vs. #10 Chadron at 2 p.m. from Ainsworth HS

 

Class C2 Saturday District Finals:

#1 Superior vs. #16 Crofton at 6 p.m. from Shelby-Rising City HS

#2 Stanton vs. #15 Bridgeport at 2:15 p.m. from Lexington HS

#3 Blue Hill vs. #14 Centennial at 3 p.m. from Aurora HS

#4 Thayer Central vs. #13 Wisner-Pilger at 2 p.m. from Shelby-Rising City HS

#5 Hartington Cedar Catholic vs. #12 Burwell at 6 p.m. from Boone Central/Newman Grove HS

#6 Hastings St. Cecilia vs. #11 Palmyra at 1 p.m. from Milford HS

#7 Doniphan-Trumbull vs. #10- Freeman at 1 p.m. from Cross County

#8 Battle Creek vs. #9 South Loup at 6 p.m. from Central Valley HS

 

Class D1 District Finals:

#1 Archbishop Began vs. #16 Lawrence-Nelson at 4 p.m. from Cross County

#2 Johnson-Brock vs. #15 Meridian at 6 p.m. from Freeman HS

#3 Humphrey/Lindsay holy Family vs. #3 Elgin Public/Pope John at 3 p.m. from Boone Central Newman Grove HS

#4 Pleasanton vs. #13 Overton at 7 p.m. from Kearney HS

#5 Nebraska Christian vs. #12 Giltner at 7 p.m. from Aurora HS

#6 Diller-Odell vs. #11 Hartington-Newcastle at 5 p.m. from Columbus HS

#7 Cambridge vs. #10 Central Valley at 5 p.m. from Kearney Catholic HS

#8 Lutheran High Northeast vs. #9 North Platte St. Patrick’s at 4 p.m. from Wood River HS

 

Class D2 District Finals:

#1 Ewing vs. #16 Garden County at 3:30 p.m. from Broken Bow HS

#2 BDS vs. #15 Maywood-Hayes Center at 4:30 p.m. form Kearney HS

#3 Mullen vs. #14 Crawford at 3 p.m. MT from Alliance

#4 Wynot vs. #13 Hyannis at 6 p.m. from Ord

#5 Exeter-Milligan vs. #12 Bertrand at 5 p.m. from Adams Central HS

#6 CWC vs. #11 Humphrey St. Francis at 2 p.m. from Riverside (Cedar Rapids)

#7 Cody-Kilgore vs. #10 Mead at 4 p.m. from O’Neill HS

#8 Falls City Sacred Heart vs. #9 Kenesaw at 5 p.m. from Doane University (Crete)

Share:
Comments