Wayne Native Earned Academic Honors Through Central Community College

Wayne Native Earned Academic Honors Through Central Community College
Courtesy of Central Community College

COLUMBUS – After receiving several postseason accolades on the diamond, Danica Schaefer of Wayne was recognized for her academic achievement during the 2017-18 school year at Central Community College in Columbus.

Wednesday afternoon the National Junior College Athletic Association (NJCAA) honored 23 students-athletes from CCC with academic honors.

Volleyball had the most with nine, followed by eight from men’s soccer as softball and women’s basketball both had three.

Student-athletes who earned a 4.0 GPA were named NJCAA All-Academic First team, while those who posted a GPA of 3.80-3.99 were named NJCAA All-Academic Second Team. The NJCAA All-Academic Third Team is comprised of student-athletes who finished with a GPA of 3.60-3.79.

In the classroom, Schaefer earned Second Team Academic Honors.

On the field, Schaefer was named Second Team All-American in June and earned Region IX Offensive Player of the Year in May after leading the Raiders for the second straight year in batting average (.466) to go along with 33 RBI and a team-high 39 runs. She netted two homeruns, a team-best 18 doubles and a triple during her sophomore campaign at CCC.

The following is a list of each sport and each team members’ specific honor:

Men’s Soccer

BELO HORIZONTE, BRAZIL: Italo Vichiatto and Tulio Magalhaes, 2nd team;

NOVA IGUACU, BRAZIL: Lucas Apolinario, 2nd team;

RIO de JANEIRO, BRAZIL: Lucas Gama de Mattos, 2nd team;

SALVADOR, BRAZIL: Riolan Mello, 1st team, Guilherme Balestra-Demhougi, 2nd team, and Peterson Costa, 3rd team;

CHESHAM, UNITED KINGDOM: Marcus Horwood, 3rd team.

Softball

DAVID CITY: MacKenzie Eller, 3rd team;

LOUP CITY: Taylor Griffith, 1st team;

WAYNE: Danica Schaefer, 2nd team.

Volleyball

ARCADIA: Sheridan Holcomb, 1st team;

CHAMBERS: Jacie Laetsch, 1st team;

COLUMBUS: Jordee Korte, 1st team, and Maeghan Pieper, 2nd team;

FILLEY: Alexis Howard, 2nd team;

LOUP CITY: Jessica Eurek, 2nd team;

OMAHA: Amber Anderson, 2nd team, and Paxton Throne, 3rd team;

YUTAN: Maddie Davis, 2nd team.

 

Women’s Basketball

GENOA: Alexis Ramaekers, 2nd team;

OMAHA: Paxton Throne, 3rd team;

PALM CITY, FLA.: Shanelle Wong-Sang, 2nd team.

Share:
Comments