Wayne Earns #3 Seed In C1-7 Subdistrict From Pierce

PIERCE – As the Wayne High volleyball team closes out their regular season with a fifth place Mid State Conference volleyball match Thursday night in Pierce, the Blue Devils will make a return trip to Pierce for the postseason.

According to a release from the NSAA, #1 Pierce was selected to host the C1-7 Subdistrict Volleyball Tournament on Monday and Tuesday, October 25 – 26.

The Bluejays are 23-5 and will await the winner of either #4 BRLD (15-16) or #5 Winnebago (10-16) who open Monday night in the play-in game. Times still to be determined.

#3 Wayne High (15-11) will play the second match on Monday against #2 Battle Creek (22-7).

Pregame coverage on Big Red Country ‘KTCH’ 104.9 and waynedailynews.com will be 20 minutes prior to the first set of Wayne High vs. Battle Creek on Monday.

The C1-7 Subdistrict Championship match will be on Tuesday at TBA.

 

Other area Subdistricts: records entering Thursday.

C1-6 (North Bend Central): #4 West Point-Beemer (11-21) vs. #5 Fort Calhoun (4-23) at TBA with winner to face #1 North Bend (20-8) at TBA. The other match will feature #2 Arlington (14-11) vs. #3 Logan View/Scribner-Snyder (11-16) at TBA

C2-2 (Oakland): #4 Homer (8-18) vs. #5 Omaha Nation (5-18) at 5 p.m. with winner to face #1 Oakland-Craig (25-6) at 7:30 p.m. The middle match will be #2 Pender (14-15) vs. #3 Tekamah-Herman (9-18) at 6:15 p.m.

C2-4 (Wisner): #1 Wisner-Pilger (22-6) vs. #4 Stanton (11-16) at TBA and #2 Guardian Angels Central Catholic (16-6) vs. #3 Clarkson/Leigh (22-6) at TBA

C2-5 (Crofton): #4 Laurel-Concord-Coleridge (21-11) vs. #5 Hartington-Newcastle (9-20) at TBA with the winner to face #1 Crofton (14-12) at TBA. The middle match will be #2 Wakefield (17-10) vs. #3 Ponca (18-11) at TBA.

C2-7 (Norfolk Catholic): #4 Fullerton (14-7) vs. #5 Shelby/Rising City (11-18) at TBA with the winner to face #1 Norfolk Catholic (18-10) at TBA. The middle match will be #2 Lutheran High Northeast (16-13) vs. #3 Elkhorn Valley (21-7) at TBA.

D1-7 (Wausa): #4 Tri County Northeast (11-18) vs. #5 Walthill (3-24) at 5 p.m. with the winner to face #1 Wausa (16-10) at 8 p.m. The middle match will be #2 Osmond (11-13) vs. #3 Hartington Cedar Catholic (7-21) at 6:30 p.m.

D2-4 (Humphrey): #4 Winside (7-20) vs. #5 St. Edward (3-17) at TBA with the winner to face #1 Humphrey St. Francis (20-5) at TBA. The middle match will be #2 Riverside (13-9) vs. #3 Randolph (12-15) at TBA.

Share:
Comments