Subdistrict High School Volleyball Begins Monday

PIERCE – Wayne High will join a pair of Mid State Conference volleyball teams among the five programs competing in the Class C1-7 Subdistrict Tournament.

#1 Pierce was selected to host the C1-7 Subdistrict Volleyball Tournament on Monday and Tuesday, October 25 – 26.

The Bluejays are 24-5 and are coming off the Mid State Conference Tournament as champions. Pierce will await the winner of either #4 BRLD (15-16) or #5 Winnebago (10-18) who open Monday night in the play-in game at 5 p.m.

#3 Wayne High (15-12) will play the second match on Monday against #2 Battle Creek (22-8) at 6:15 p.m.

Pregame coverage on Big Red Country ‘KTCH’ 104.9 and waynedailynews.com will be around 6 p.m.

The C1-7 Subdistrict Championship match will be on Tuesday at 7 p.m.

 

Other area Subdistricts: 

C1-6 (North Bend Central): #4 West Point-Beemer (11-21) vs. #5 Fort Calhoun (4-25) at 4:30 p.m. with winner to face #1 North Bend (20-9) at 7:30 p.m. The other match will feature #2 Arlington (14-11) vs. #3 Logan View/Scribner-Snyder (12-17) at 6 p.m.

C2-2 (Oakland): #4 Homer (10-19) vs. #5 Omaha Nation (6-18) at 5 p.m. with winner to face #1 Oakland-Craig (25-6) at 7:30 p.m. The middle match will be #2 Pender (14-15) vs. #3 Tekamah-Herman (9-19) at 6:15 p.m.

C2-4 (Wisner): #1 Wisner-Pilger (24-6) vs. #4 Stanton (11-16) at 6 p.m. and #2 Guardian Angels Central Catholic (16-7) vs. #3 Clarkson/Leigh (22-6) at 7:30 p.m.

C2-5 (Crofton): #4 Laurel-Concord-Coleridge (21-11) vs. #5 Hartington-Newcastle (9-20) at 5 p.m. with the winner to face #1 Crofton (15-12) at 7:30 p.m. The middle match will be #2 Wakefield (19-10) vs. #3 Ponca (18-11) at 6:15 p.m.

C2-7 (Norfolk Catholic): #4 Fullerton (14-7) vs. #5 Shelby/Rising City (11-18) at 4:30 p.m. with the winner to face #1 Norfolk Catholic (19-10) at 7:30 p.m. The middle match will be #2 Lutheran High Northeast (16-13) vs. #3 Elkhorn Valley (21-8) at 6 p.m.

D1-7 (Wausa): #4 Tri County Northeast (11-18) vs. #5 Walthill (3-26) at 5 p.m. with the winner to face #1 Wausa (16-10) at 8 p.m. The middle match will be #2 Osmond (11-13) vs. #3 Hartington Cedar Catholic (8-22) at 6:30 p.m.

D2-4 (Humphrey): #4 Winside (7-20) vs. #5 St. Edward (3-19) at 4:30 p.m. with the winner to face #1 Humphrey St. Francis (20-5) at 7:30 p.m. The middle match will be #2 Riverside (13-9) vs. #3 Randolph (12-15) at 6 p.m.

Share:
Comments