NJCAA All-Academic Honors Recognize Area Students

NORFOLK – A handful of northeast Nebraska standouts were highlighted among NJCAA All-Academic honors through Northeast Community College.

According to a release from the Hawks Athletic office, 47 Northeast Community College student-athletes earned NJCAA All-Academic honors. In addition, each Northeast athletic team earned NJCAA All-Academic Team honors for maintaining a 3.0 GPA or higher.

First Team representatives had a 4.0 GPA, Second Team between a 3.00 – 3.80 and Third Team a 3.79 – 3.60.

 

Baseball: 

First Team: Chris Mazzini (Parker, Colo.), Cooper Whitt (Knoxville, Tenn.), Kobe Greenhalgh (Geelong, Australia)

Second Team: Maximo De Leon (Santo Domingo, Dominican Republic), Matt Dreher (Blair, Neb.), Tanner Olmstead (Sioux Falls, S.D.), Nate Zyzda (Sioux City, Iowa)

Third Team: Garrett Dudley (Mead, Colo.), Houston Fogelstrom (Omaha, Neb.), Cade Lynam (Springfield, Neb.), Colin Lynam (Springfield, Neb.)

 

Softball:

First Team: Morgan Haner (Sterling, Neb.), Vada Kruse (Norfolk, Neb.)

Second Team: Lauryn Cardenas (Gothenburg, Neb.), Jade Koch (Norfolk, Neb.), Kierra Stewart (Dodge, Neb.)

Third Team: Maggie Berryman (Norfolk, Neb.), Greta Lindberg (Tekamah, Neb.)

 

Women’s Soccer: 

Second Team: Mackenzie Byrnes (Brighton, Colo.), Londyn Cacciacarne (Layton, Utah), Meghan Colton (Norfolk, Neb.), Madi Foutz (Brighton, Colo.)

Third Team: Taryn O’Brien (Lakewood, Colo.), Jonatha Tighe (Broomfield, Colo.)

 

Men’s Soccer: 

First Team: Jyson Breitbarth (Hilo, Hawaii), Riley Carlson (Norfolk, Neb.), Jeremy Dreher (Norfolk, Neb.) 

Third Team: Giulio Palombo (Sao Paulo, Brazil)

 

Men’s Golf: 

First Team: William Carroll (Harlan, Iowa)

Second Team: Everette Carroll (Harlan, Iowa), Carter Schnoor (Randolph, Neb.)

 

Men’s Basketball: 

Second Team: Evan Decker (Omaha, Neb.), Jared Lopez (Lincoln, Neb.), Grant Stec (Ainsworth, Neb.)

 

Women’s Basketball: 

First Team: Lorna Maxon (Laurel, Neb.), Taylor Peter (Chambers, Neb.)

Second Team: Molly Davis (Yutan, Neb.), Kelly Kleffner (Spalding, Neb.)

Third Team: Breanna Stouffer (David City, Neb.)

 

Volleyball: 

First Team: Jamie Bonifas (Blue Hill, Neb.), Makayla Forsberg (Laurel, Neb.)

Second Team: Taylor Stelling (Milford, Neb.), Payton Weber (Alliance, Neb.)

Third Team: Elizabeth Christensen (Stanton, Neb.) 

 

Fans are encouraged to follow the Northeast Athletic social media channels for all the latest news and athletic information.

Share:
Comments