NCPA Fall Academic All-State Recipients

WAYNE – Area selections for the NSAA/Nebraska Chiropractic Physicians Association Academic All-State Awards were listed.

According to a release from the Nebraska School Activities Association, both the NSAA and NCPA recognize students who have been nominated by their schools. These recommendations are based on their individual academic excellence, leadership and significant contributions made to their NSAA activity.

The NSAA and the NCPA are proud to recognize all of the 2,564 award winners of the 2020 Fall NCPA Academic All-State Award.

This brings the total number of NCPA Academic All-State Award winners to over 81,000 spanning the 15 years of this awards program.

Wayne High representatives were Treyton Blecke and Christopher Woerdemann (boys cross country); Erin Avery and Laura Hasemann (girls cross country); Nolan Hunke and Colton Vovos (football); Natalie Bentjen and Riley Haschke (girls golf); Dylan Anderson and Mackenzie McKenna (play production); Kendall Dorey and Taytum Sweetland (softball); Natalie Bentjen and Courtney Brink (unified bowling) as well as Kiara Krusemark and Emily Longe (volleyball).

NSAA Fall Activities being recognized include girls golf, boys tennis, softball, girls and boys cross country, volleyball, football, play production and unified sports bowling.

A nominated student must be a varsity player or organizational leader who has played a significant role on the team or in the organizational activity during the seasons for which nominations are accepted; a nominated student must have a minimum cumulative grade point average, in all curricular subjects, of 93% or 3.7 on a 4.0-point scale or equivalent as NSAA high schools or their cooperative sponsorship may nominate a maximum of two students per NSAA activity program.

Nominations must be completed and received by the NSAA office by March 23, 2021 for students participating in the Winter Activities season with winners announced in March. Nominations must also be completed and received by the NSAA office by May 1, 2021 for students participating in the Spring Activities season with winners announced in May.

 

Other area schools represented:

Hartington Cedar Catholic: Parker Albers (boys cross country); Sara Burbach (girls cross country); Myles Thoene and Connor Vlach (football); Bailey Wuebben (girls golf); Elly Becker and Sara Burbach (play production) as well as Megan Heimes and Brynn Wortmann (volleyball).

Hartington-Newcastle: Jessica Opfer (girls cross country); Lanes Heimes and Seth Pinkelman (football); Kayden Jueden and Keanna Korth (play production and volleyball).

Laurel-Concord-Coleridge: Matthew Nelson and Dillon Olson (boys cross country); Deagan Puppe (football); Delaney Hall and Sarah Karnes (girls golf) as well as Erica Wolfgram (volleyball).

Pender: Nathan Breitbarth and Elijah Nelson (boys cross country); Alexis Bodlak (girls cross country); Jaxson Maise and Lucas Timm (football); Carson Miller and Lucas Timm (play production); Marissa Kelly and Carson Miller (softball) as well as Caitlyn Heise and Ashley Ostrand (volleyball).

Peirce: Blake Bolling and Ashton Koch (boys cross country); Payton Simmons and Alexus Sindelar (girls cross country); Tristan Miller and Shawn Rinkel (football); Alena Peters and Keli Shermer (girls cross country); Zachary Price and Abygail Streff (play production); Makinzie Parsons and Addison Sporleder (softball) as well as Faith Lubischer and Abigail Meier (volleyball).

Ponca: Tommy Chase and Austen Janssen (boys cross country); Hunter Bennett and Aidan Cook (football); Abbie Hrouda and Hannah Wahls (play production); Julien Buckles and Grace Rooney (softball); Alyssa Swick and Hannah Wahls (unified bowling) as well as Josie Reid and Abbie Hrouda (volleyball).

Randolph: Tyson Junck (football and play production); Natalie Munter (play production) as well as Emmalee Harder and Abigail Schmit (volleyball).

Wakefield: Dillon Borg and Jeremiah Chase (football); Sahrai Luna and Kaleigh Mattes (play production) as well as Rachel Borg and Abby Heimann (volleyball).

Winside: Tyler Carlson and Toby Heinemann (boys cross country) as well as Kati Topp (play production and volleyball).

Wisner-Pilger: Payton Biermann and Rockney Peck (boys cross country); Kayla Svoboda and Sarah Von Seggern (girls cross country); Andrew Borgelt and Benjamin McDuffee (football); Kaci Baier and Aidan Sateren (play production) as well as Adison Meyer and Tymarie Ott (volleyball).

Share:
Comments