Lewis & Clark All-Conference, Honorable Mention Leaders  

PONCA – A 17-member conference recently announced their All-Conference and Honorable Mention volleyball representatives.

According to a release from the Lewis & Clark Conference, several area high schools were represented in northeast Nebraska.

Wynot was crowned Lewis & Clark Conference Tournament champions with a 3-1 victory over Ponca while Wakefield won 2-1 over Laurel-Concord-Coleridge to place third.

Wynot earned the #5 seed in the Class D2 State Volleyball Tournament and placed fourth following a three set loss to #3 Maywood/Hays Center. The Blue Devils finished 22-11.

For Wakefield, Alex Arenas, Aishah Valenzuela and Jordan Metzler were first team in the Lewis Division along with Daveigh Munter-McAfee as Honorable Mention.

Laurel-Concord-Coleridge Lewis Division First Team went to Kinsey Hall, Jordynn Urwiler and Mallory Ericksen as Tali Erwin was tabbed HM.

Ponca: Gracen Evans and Sam Ehlers (1st Team); Ellie McaFee (HM).

Tri County Northeast: Jordyn Carr and Rhyanne Mackling (1st Team).

 

Other Lewis Division All-Conference results:

Hartington-Newcastle: Alivia Morten (1st Team); Erin Folkers and Olivia Grutsch (HM).

Homer: Tori Walker (1st Team); Bradie Johnson and Rylie Harris (HM).

Walthill: Tylisha McAuley (HM).

Winnebago: Lakaylah Kearnes (HM).

 

In the Clark Division, Winside was represented by McKenna Russel as Honorable Mention along with Randolph’s Bailey Beal and Erin Engel among first team All-Conference.

 

Other Clark Division All-Conference results:

Bloomfield: Alexandra Eisenhauer and Madison Abbenhaus (1st Team).

Creighton: Maycee Zimmerer and Brooke Dance (1st Team); Averi Diedrichsen (HM).

Osmond: Grace Gansebom and Macy Aschoff (1st Team).

Plainview: Peace Akinnigbagbe (1st Team); Teya Boyer (HM).

Wausa: Alexa Cunningham and Hunter West (1st Team); Sienna West and Abriella Nelson (HM).

Wynot: Karley Heimes and Chloe Heimes (1st Team); Kendra Pinkelman and Amber Lawson (HM).

 

Share:
Comments