Class A Area American Legion Baseball, Classes B/C State Brackets set

SOUTH SIOUX CITY/COLUMBUS – Class A Junior and Senior American Legion baseball teams will be gearing up for their postseason area tournaments.

A pair of northeast Nebraska teams will be in action Friday, July 19 – Tuesday, July 23 in South Sioux City for the Class A6 Junior Legion Area from Voss Field.

#6 Norfolk will play the second game Friday against #3 Columbus followed by the host, #5 South Sioux City playing in the night cap against #4 Fremont at 7:30 p.m. #2 Gretna vs. #7 Grand Island Dinsdale Auto will open first round play at 2:30 p.m. #1 Grand Island Five Points Bank receives a first round bye and will await the SSC/Fremont winner Saturday night.

The Class A Junior State Tournament will be held in Lincoln.

Pawnee Park in Columbus will also be the host of the Class A6 Senior Legion Area starting Friday, July 19.

#6 Norfolk will open the day against #1 Fremont at 1 p.m.; followed by #2 Gretna vs. #6 Grand Island at 4 p.m. and #3 Columbus will face #4 Waverly at 7 p.m.

Class A Senior Legion Area winners will play at Creighton Prep during the American Division Tournament while runner-up teams will compete in the National Division Tourney hosted by Kearney. All Class A state games will be played Saturday, July 27 – Wednesday, July 31 with the Class A regional being held August 7.

 

 

Class B Junior Legion State Tournament schedule from McCook:

Beatrice (Area 4) vs. Alliance (Area 7) at 10 a.m.; Hickman (Area 1) vs. Omaha Roncalli (Area 3) at 1 p.m.; Broken Bow (Area 6) vs. Waverly (Area 2) at 4 p.m. and McCook (host) vs. Central City (Area 5) at 7 p.m.

 

Area 1: Hickman

Area 2: Waverly

Area 3: Omaha Roncalli

Area 4: Beatrice

Area 5: Central City

Area 6: Broken Bow

Area 7: Alliance

Host: McCook

 

 

Class C Junior American Legion State Tourney schedule from Tri-County in Plymouth, NE.

Syracuse (Area 4) vs. Imperial (Area 7) at 11 a.m.; Pierce (Area 1) vs. Louisville-Weeping Water (Area 3) at 2 p.m.; Shelton-Gibbon (Area 6) vs. Tekamah-Herman (Area 2) at 5 p.m. and Tri-County (host) vs. Palmer-Wolbach-Greeley (Area 5) at 8 p.m.

 

Area 1: Pierce

Area 2: Tekamah-Herman

Area 3: Louisville-Weeping Water

Area 4: Syracuse

Area 5: PWG (Palmer-Wolbach-Greeley)

Area 6: Shelton-Gibbon

Area 7: Imperial

Host: Tri-County

Share:
Comments