Cedar Catholic Sweeps Hartington-Newcastle During Subdistrict Championship Match

PONCA – Two programs located right across the street from one another met on a neutral court in northeast Nebraska.

From Ponca Public School, #1 Hartington Cedar Catholic took on #2 Hartington-Newcastle Tuesday evening during the Class D1-3 Subdistrict Final.

During the lone meeting of the season, Cedar Catholic swept the Wildcats Tuesday (25-10, 25-16, 25-22). The Trojans are now 17-12 as Hartington-Newcastle ended their season at 20-12.

Abby Hochstein posted a team-high 13 kills and nine digs followed by Kenlee Goeden with nine kills for HCC. Aiden Wortmann finished with 32 set assists and six digs while the dig leader went to Megan Heimes with 15. Makenna Noecker and Tori Arens both recorded two service aces as Laney Kathol and Arens came away with three blocks each.

Kayden Jueden led HNS with eight kills and 11 digs while Brianna Hopping totaled eight set assists and five digs. Alivia Morten picked up seven set assists and five digs as Abbe Morten had eight digs.

District finals for Classes, B, C1, C2, D1 and D2 are scheduled for Saturday, November 2 with games to be announced Wednesday throughout the day.

 

Subdistrict Finals:

D1-1 (Oakland-Craig): #1 Archbishop Bergan swept #3 Pender

D1-2 (Southern): #2 Johnson-Brock won in five sets over #1 Humboldt-Table/Rock-Steinauer

D1-3 (Ponca): #1 Hartington Cedar Catholic swept #2 Hartington-Newcastle

D1-4 (Battle Creek): #1 Laurel-Concord-Coleridge swept #2 Elkhorn Valley

D1-5 (Albion): #1 CWC swept #3 Humphrey/Lindsay Holy Family

D1-6 (Shelby): #1 Fullerton son in four sets over #3 Twin River

D1-7 (Tri-County): #1 Diller-Odell won in four sets over #2 Meridian

D1-8 (Kearney Catholic): #1 Pleasanton swept #3 Ansley-Litchfield

D1-9 (Minden): #3 Kenesaw won in five sets over #1 Axtell

D1-10 (Brady): #2 Overton swept #1 Maywood-Hayes Center

D1-11 (McCook): #1 Cambridge won in four sets over #2 Hitchcock County

D1-12 (Prairie View School): #2 Sutherland swept #1 South Platte

 

 

Unofficial Class D1 bracket:

#1 Pleasanton vs. #16 Sutherland

#2 Diller-Odell vs. #15 Kenesaw

#3 CWC vs. #14 Fullerton

#4 Archbishop Bergan vs. #13 LCC

#5 Overton vs. #12 Cambridge

#6 Hartington Cedar Catholic vs. #11 Johnson-Brock

#7 Maywood-Hayes Center (first wild) vs. #10 Central Valley (fourth wild)

#8 Humboldt-Table/Rock-Steinauer (second wild)vs. #9 Humphrey/Lindsay Holy Family (third wild)

Share:
Comments