Blue Devil Softball Advances To Third Day Of State Tournament, Annie Kniesche Accounts For Walk-Off In Seventh Inning

HASTINGS – Day two of the 2018 NSAA State Softball Championships saw winner’s advance to Championship Friday, teams get eliminated and sent to the loser’s bracket.

Back at the Smith Softball Complex Thursday evening, #1 Wayne took on #4 Bishop Neumann which marked the third meeting this season. Previously, WHS won during the Mercy Invite (10-3) and in a triangular match hosted by the Cavaliers (2-0).

Bishop Neuman got on the board first from a throwing error attempting to pick off the runner stealing third in the opening inning. The 1-0 score stood through four innings until WHS had the bases loaded when a run was walked in to tie the game. Following a scoreless sixth, the Blue Devils drove in the winning run to walk-off in the seventh, 2-1. Wayne High improves to 33-0 on the season dropping Bishop Neuman to 24-9.

Annie Kniesche produced her lone hit of the game scoring Kayla Fleming from first base after an error was committed by the Cavalier right fielder. Maysn Dorey finished with a pair of singles, Tori Kniesche, Sidney Biggerstaff and Abby Ankeny also singled as Annie Kniesche accounted for a RBI scoring Josie Thompson.

Tori Kniesche picked up the complete game win in seven innings allowing one run off of three hits while striking out 12 batters and walking one.

Wayne vs.

1 2 3 4 5 6 7 R H E

1 0 0 0 0 0 0 1 3 3 – Bishop Neumann

0 0 0 0 1 0 1 2 6 4 – WHS

Join Sports Director, Aaron Scheffler on 98.9 FM/AM 1590 The City and online at waynedailynews.com Friday with pregame coverage set for 11:15 a.m. WHS will face #2 Arlington at 11:30 a.m. in the semi-final round.

Wayne has defeated Arlington this season 3-0 in the Wayne Tournament on August 18.

Other Class C scores came from:

Winner’s bracket: #2 (25-7) Arlington defeated #6 (26-10) Centennial, 1-0

Elimination game: #5 (26-4) Auburn defeated #8 (18-17) Cozad, 8-0 in five innings.

Elimination game: #7 (19-13) Milford defeated #3 (24-9) GACC, 6-4

 

Class C Thursday night elimination games at 8 p.m.:

#6 (27-10) Centennial eliminated #5 Auburn (26-5), 9-4

#3 (25-9) Bishop Neumann defeated #7 (19-14) Milford, 16-0 in four innings

Loser’s bracket game Friday at 11:30 a.m.

#4 (25-9) Bishop Neumann vs. #6 (27-10) Centennial.

Winner’s bracket Friday 11:30 a.m. game (winner advances to championship game scheduled for 4 p.m. Friday).

#1 Wayne vs. #2 Arlington

Day two scores:

Class A:

Winner’s bracket:

#1 (33-0) Papillion-La Vista defeated #4 (25-7) Millard West, 9-0 in five innings

#3 (25-3) Millard South defeated #2 (22-7) Gretna, 13-10

Elimination games:

#5 (34-5) Lincoln Southwest eliminated #8 (24-14) Lincoln North Star, 15-3

#7 (22-11) Omaha Burke eliminated #6 (23-10) Omaha Marian, 6-5 in a walk-off

Thursday elimination games at 5:30 p.m.

#5 (35-5) Lincoln Southwest eliminated #2 (25-8) Gretna, 7-2

#4 (26-8) Millard West #7 (22-12) Omaha Burke, 6-5 in walk-off

Loser’s bracket games Friday at 9 a.m.

#4 (26-8) Millard West vs. #5 (35-5) Lincoln Southwest

Winner’s bracket games Friday at 9 a.m. (winner advances to championship game scheduled for 2 p.m. Friday).

#1 (33-0) Papillion-La Vista vs. ##3 (25-3) Millard South

Class B:

Winner’s bracket:

#1 (28-6) Elkhorn defeated #5 (27-13) Hastings, 11-0 in four innings

#2 (28-7) Omaha Skutt Catholic defeated #3 (27-8) Beatrice, 8-5

Loser’s bracket:

#4 (26-10) Crete eliminated #8 (22-16) North Platte, 9-5

#7 (18-11) Omaha Gross Catholic eliminated #6 (16-14) Blair, 12-6

Loser’s bracket Thursday games at 5:30 p.m.

#7 (19-11) Omaha Gross Catholic eliminated #5 (27-14) Hastings 12-11 in eight innings

#3 (28-8) Beatrice eliminated #4 (26-11) Crete, 12-2 in five innings

Loser’s bracket Friday game at 9 a.m.

#3 (28-8) Beatrice vs. #7 (19-11) Omaha Gross Catholic

Winner’s bracket Friday game at 9 a.m. (winner advances to championship game scheduled for 2 p.m. Friday).

#1 (28-6) Elkhorn vs. #2 (28-7) Omaha Skutt Catholic

Share:
Comments