All-time Nebraska high school track and field charts

Boys

100 meters

Electronic timing

Willie Vinson, Omaha Burke, 1982, 10.39

Kenzo Cotton, Papillion-LV, 2012, 10.41

Ronnie Doss, Omaha Benson, 1993, 10.42

Thomas Hodges, Omaha North, 2010, 10.52

KJ Cotton, Papillion-LV, 2015, 10.55

Antaries Daniels, Omaha Northwest, 2010, 10.57

Mike Ockerman, Bellevue West, 1981, 10.60

Rick Davis, Creighton Prep, 1987, 10.60

Dusty Stamer, Grand Island, 2000, 10.60

Jake Paulsen, Cozad, 2011, 10.60

Mike Ockerman, Bellevue West, 1981, 10.60

ALL MARKS

Tim Thompson, Boys Town, 2010, 10.2

Scott Yank, Lincoln Southeast, 1981, 10.3

Cole Biodrowski, Fort Calhoun, 2001, 10.3

Dylan Kautz, Norfolk Catholic, 2015, 10.3

Willie Vinson, Omaha Burke, 1982, 10.39

George Beckwith, Omaha Flanagan, 1991, 10.4

Ronnie Doss, Omaha Benson, 1993, 10.4

Ahman Green, Omaha Central, 1995, 10.4

Eric Crouch, Millard North, 1997, 10.4

Broc Howard, Kearney, 1998, 10.4

Andrew Shanle, St. Edward, 2002, 10.4

Eric Meyer, Logan View, 2004, 10.4

B.J. Lawrence, Omaha Northwest, 2007, 10.4

Daniel Davie, Beatrice, 2010, 10.4

Seth Wiedel, Thayer Central, 2010, 10.4

Kenzo Cotton, Papillion-La Vista, 2012, 10.4

200

Electronic timing

Kenzo Cotton, Papillion-La Vista, 2012, 21.31

Ronnie Doss, Omaha Benson, 1993, 21.46

Brijesh Lawrence, Omaha Northwest, 2007, 21.48

Andy Birkel, Lincoln Southeast, 2003, 21.50

Matt Donahue, Fremont, 2007, 21.50

Lukas Hulett, Bellevue East, 2006, 21.53

Broc Howard, Kearney, 1998, 21.55

KJ Cotton, Papillion-La Vista, 2016, 21.55

Shaun Prater, Omaha Central, 2007, 21.58

Wes Williams, Papio South, 2006, 21.58

ALL MARKS

*Terry Williams, Omaha Central, 1962, 20.9s

Pat Belling, Omaha Roncalli, 1998, 21.0

Cole Biodrowski, Fort Calhoun, 2001, 21.0

Scott Yank, Lincoln Southeast, 1981, 21.1

Nate Probasco, Scribner-Snyder, 2001, 21.1

*Don Roberts, Trenton, 1933, 21.3s

*Eugene Littler, Mitchell, 1937, 21.3s

Kenzo Cotton, Papillion-La Vista, 2012, 21.31

*Gale Merry, Bayard, 1938, 21.4s

*Ray Knaub, Scottsbluff, 1956, 21.4s

*Kent McCloughan, Broken Bow, 1961, 21.4

*Mike Thompson, Omaha Holy Name, 1973, 21.4

*Mark McGavish, Lincoln Southeast, 1980, 21.4

*Mike Ockerman, Bellevue West, 1981, 21.4

Dylan Kautz, Norfolk Catholic, 2017, 21.4

* — 220-yard times (3 feet, 11 inches longer than 200 meters); s — straightaway time

400

Lukas Hulett, Bellevue East, 2006, 46.98

Cody Rush, Grand Island NW, 2012, 47.05

P. J. Grosserode, Lincoln Pius X, 1997, 47.25

Kenzo Cotton, Papillion-La Vista, 2014, 47.66

Andy Birkel, Lincoln Southeast, 2003, 47.77

Lionel McPhaull, Omaha North, 1993, 47.93

Matt Donahue, Fremont, 2007, 48.07

Sean O’Connor, Fremont, 1990, 48.08

*Jim Johnson, Boys Town, 1961, 48.1

Garrett Teel, Lincoln Pius X, 2013, 48.10

* — -440-yard times (7 feet, 8 inches longer than 400 meters)

800

Brian Turner, Millard North, 2000, 1:50.82

Jack Lemke, Omaha Benson, 2004, 1:51.13

Ryan Barrows, York, 1997, 1:51.59

Jacob Holtmeier, Lincoln Pius X, 2013, 1:51.72

*Scott Poehling, Fremont Bergan, 1976, 1:52.2

Greg Peterson, Oakland-Craig, 2004, 1:52.21

Ty Hansen, Fremont, 2015, 1:52.63

Moujtaba Mohammad, Lin. North Star, 2014, 1:52.81

Tim Riveria, Omaha Central, 1997, 1:52.84

*Jim Hawkins, Omaha North, 1969, 1:53.0

* — 880-yard times (15 feet, 4 inches longer than 800 meters).

1,600

Milo Greder, Omaha Westside, 2017, 4:09.6

Colby Wissel, Kearney, 2004, 4:10.44

Brian Turner, Millard North, 2000, 4:10.8

Danny Aldaba, Fremont, 2012, 4:12.24

Mohamed Hamden, Lincoln North Star, 2013, 4:13.59

Brandon Jessop, Kearney, 1997, 4:13.6

Ty Hansen, Fremont, 2015, 4:13.71

John Nownes, Omaha Creighton Prep, 2015, 4:13.90

Nate Nielsen, Lincoln Southeast, 1987, 4:13.94

Seth Hirsch, Millard West, 2017, 4:14.1

3,200

Seth Hirsch, Millard West, 2017, 8:54.12

*Colby Wissel, Kearney, 2004, 8:58.95

Joe Harter, Millard West, 2013, 9:05.34

Milo Greder, Omaha Westside, 2017, 9:05.97

Dana Carne, Omaha North, 1999, 9:06.57

*Paul Schultz, Omaha Burke, 1977, 9:08.3

Tim Wakeland, Bellevue West, 1983, 9:10.94

David Iteffa, Fremont, 1990, 9:11.8

John Nownes, Omaha Creighton Prep, 2015, 9:12.56

Bryan Clark, Auburn, 1983, 9:12.9

* — Two-mile time (61 feet, 4 inches longer than 3,200 meters)

110 high hurdles

Electronic timing

Chad Hohnstein, Scottsbluff, 1996, 13.89

Jon Flight, Wahoo, 2016, 13.96

Aaron Brandt, Wahoo Neumann, 2006, 14.02

Luke Siedhoff, Crete, 2015, 14.07

Justin Poots, Seward, 1998, 14.11

Allen Osborn, Chadron, 2008, 14.13

Wayne Reynolds, Central, 1999, 14.15

Brandon Harrington, Grand Island NW, 2005, 14.17

Danny Marousek, Millard South, 1994, 14.29

Drew Anderson, Kearney, 2000, 14.29

ALL MARKS

*Randy Brooks, Creighton Prep, 1977, 13.4

Chad Hohnstein, Scottsbluff, 1996, 13.7

*Mashona Marsh, Omaha Benson, 1975, 13.8

*Paul Anderson, Gordon, 1972, 13.8

Justin Wickard, Scottsbluff, 2001, 13.8

Aaron Brandt, Wahoo Neumann, 2006, 13.8

*Doug Schmitz, Scottsbluff, 1972, 13.9

Justin Poots, Seward, 1998, 13.9

Andrew Pearson, Seward, 2003, 13.9

Luke Siedhoff, Crete, 2015, 13.9

* — 120-yard times (11 inches shorter than 110 meters)

300 intermediate hurdles

Aaron Brandt, Wahoo Neumann, 2006, 37.29

Jeremy Buckner, Grand Island, 1991, 37.36

Jeff Luebbe, Seward, 2002, 37.4

J Jones, Beatrice, 1981, 37.46

Chad Hohnstein, Scottsbluff, 1996, 37.6

Stephon Washington, Omaha Burke, 2010, 37.71

Ira Cooper, Omaha Westside, 1998, 37.82

Drew Anderson, Kearney, 2000, 37.89

Nehemiah Wilkins, Boys Town, 2011, 37.9

Dana Jenkins, Omaha Burke, 1985, 37.94

Dan Marousek, Millard South, 1994, 37.94

400 relay

Papillion-La Vista, 2013, 41.40

Omaha Central, 2007, 41.74

Omaha Central, 1999, 41.79

Kearney, 2014, 41.89

Omaha Central, 1986, 41.91

Grand Island, 2000, 41.91

Omaha Central, 2011, 41.97

Omaha North, 1993, 41.99

Boys Town, 2009, 42.0

Omaha Burke, 2013, 42.00

1,600 relay

Millard West, 2013, 3:16.48

Lincoln Pius X, 2013, 3:16.91

Fremont, 1985, 3:17.15

Omaha Central, 1985, 3:18.04

Omaha North, 2006, 3:18.81

Millard West, 2014, 3:18.91

Omaha North, 2004, 3:19.05

*Omaha North, 1969, 3:19.1

Omaha Benson, 2003, 3:19.14

Omaha Central, 2001, 3:19.27

Omaha Benson, 2001, 3:19.27

* — Mile time (30 feet, 8 inches longer than 1,600 meters)

3,200 relay

Lincoln North Star, 2005, 7:44.13

Kearney, 1997, 7:45.30

Fremont, 2005, 7:45.65

Omaha Creighton Prep, 2015, 7:47.40

Lincoln Southeast, 1988, 7:49.3

Scottsbluff, 1997, 7:50.83

Scottsbluff, 1998, 7:50.97

Omaha Burke, 2016, 7:51.45

Omaha Central, 1983, 7:51.49

Hastings, 1988, 7:52.3

Shot put

Marty Kobza, Schuyler, 1981, 66-11½

Larry Station, Omaha Central, 1982, 64-9½

Phil Lueking, Southern Valley, 1998, 64-6½

Luke Pinkelman, Cozad, 2007, 64-6

Aaron Golliday, York, 1998, 63-8

Kent Wells, Lincoln East, 1985, 63-7

Cam Jurgens, Beatrice, 2016, 63-3

Steve Kriewald, North Loup-Scotia, 2000, 63-1¼

Kevin Ramaekers, Norfolk Catholic, 1988, 62-10

Cassidy Kramer, West Holt, 2003, 62-10

Discus

Andy Meyer, Superior, 1989, 203-6

Larry Station, Omaha Central, 1982, 202-1

Marty Kobza, Schuyler, 1981, 201-7

Tyler Hitchler, Fremont, 2007, 201-6

Scott McPherren, Lincoln East, 1993, 198-9

Bobby Musil, Pawnee City, 2003, 197-4

Derric Werner, Elkhorn Valley, 2002, 196-11

Cam Jurgens, Beatrice, 2016, 196-8

Zach Brittain, Grand Island CC, 2014, 195-9

Jared Schuurmans, Norfolk, 2006, 195-5

High jump

Randal Carter, Papillion-La Vista, 2007, 7-4

Aaron Plas, McCook, 2002, 7-2

Kyle Odvody, Wahoo, 2000, 7-1½

Chris Murrell, Grand Island, 1989, 7-1¼

Larry Meyer, Fremont, 1977, 7-1

Mayson Conner, York, 2017, 7-1

Lane McDuffee, Fremont, 1997, 7-¼

Doug Phelps, Hastings, 1975, 7-0

Larry Flock, McCook, 1978, 7-0

James Blackledge, Millard North, 1984, 7-0

Jeff Olson, Fremont, 1987, 7-0

Josh Long, Arapahoe, 1995, 7-0

Paul Hamilton, Sidney, 2007, 7-0

Deverell Biggs, Omaha Central, 2010, 7-0

Grant Anderson, Wayne, 2013, 7-0

Allen Gordon, Omaha North, 2017, 7-0

Long jump

Robert Rands, Bellevue East, 2005, 25-¼

Gale Sayers, Omaha Central, 1961, 24-10½

Artis Garris, Bellevue East, 1992, 24-7

Tom Haase, Aurora, 1987, 24-6½

Ted Lampkin, Omaha Central, 2010, 24-4¾

Ronnie Doss, Omaha Benson, 1992, 24-3¼

Bobby Williams, Lincoln High, 1961, 24-½

Johnny King, Omaha Flanagan, 1991, 24-½

Mark Munger, Hastings, 1972, 24-½

Tyler Wullenwaber, Centennial, 2009, 24-½

Triple jump

Todd Brown, Holdrege, 1978, 50-2¼

Jim Horner, Millard, 1979, 50-½

John Gibson, Papillion-LV, 1996, 49-1¾

Porter Groves, Lincoln Northeast, 2009, 48-9¼

Derek Zimmerman, Freeman, 2014, 48-9

Treyshaun Burnett, Omaha North, 2017, 48-7¾

Stanley Smith, Omaha Central, 2007, 48-7

Benji Prebyl, Beatrice, 1994, 48-6½

Lonell Cooper, Bellevue West, 1999, 48-5

Richard Ross, Lincoln High, 2000, 48-5

Pole vault

Seth Burney, Beatrice, 2006, 16-7

Gable Baldwin, Grand Island Cent. Cath., 2003, 16-4

Steven Cahoy, Grand Island, 2013, 16-3¼

Tyler Loontjer, Fillmore Central, 2014, 16-2½

Brett Maher, Kearney, 2008, 16-2

Scott Nachtigal, Kearney, 1995, 16-1

Kevin Cahoy, Grand Island, 2014, 16-¼

Bump Novacek, Gothenburg, 1985, 16-0

Nate Polacek, Kearney, 2008, 16-0

Sam Ogden, Grand Island Northwest, 2004, 16-0

Craig Driver, Minden, 2011, 16-0

Girls

100 meters

Electronic timing

Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot, 2005, 11.68

Chloe Akin-Otiko, Bellevue West, 2014, 11.69

Mikaela Perry, Omaha Northwest, 1993, 11.86

Stephanie Kurz, Millard South, 1990, 11.86

Kathy Travis, Lincoln Christian, 1991, 11.88

Bre’unna McCarty, Omaha North, 2011, 11.90

Katy Jay, Mitchell, 1999, 11.94

Clara Nichols, Millard South, 2012, 11.97

Sarah Fricke, Millard West, 2016, 11.97

Ann Polak, David City Aquinas, 1982, 12.01

ALL MARKS

Mikaela Perry, Omaha Northwest, 1993, 11.6

Cairia Snoddy, Boys Town, 1998, 11.6

Katy Jay, Mitchell, 1999, 11.6

Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot, 2006, 11.68

Chloe Akin-Otiko, Bellevue West, 2014, 11.69

Mallery Ivy, Omaha Central, 1988, 11.7

Kathy Travis, Lincoln Christian, 1991, 11.7

Carrie Hoehner, McCook, 1987, 11.8

Denise Lucas, Omaha Bryan, 1988, 11.8

Chequetta Bearfield, Omaha Burke, 1998, 11.8

Rita Kitchens, O’Neill, 1998, 11.8

200

Electronic timing

Sarah Lyons, Brownell-Talbot, 2006, 24.06

Chloe Akin-Otiko, Bellevue West, 2014, 24.11

Mikaela Perry, Omaha Northwest, 1993, 24.52

Sarah Fricke, Millard West, 2016, 24.64

Kathy Travis, Lincoln Christian, 1990, 24.65

Clara Nichols, Millard South, 2012, 24.67

Crystal Hicks, Omaha Central, 1981, 24.70

Donna King, Omaha Bryan, 1981, 24.71

Angee Henry, Bellevue West, 1992, 24.76

Mallery Ivy, Omaha Central, 1986, 24.78

ALL MARKS

Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot, 2006, 24.06

Chloe Akin-Otiko, Bellevue West, 2014, 24.11

Mikaela Perry, Omaha Northwest, 1993, 24.3

Cairia Snoddy, Boys Town, 1997, 24.4

Nicole Brungardt, Norfolk Catholic, 2008, 24.4

MacKenzie Brandl, Stanton, 2017, 24.4

Kathy Travis, Lincoln Christian, 1991, 24.5

Amber Ewers, Columbus Scotus, 2008, 24.5

*Cindy Tatum, North Platte, 1976, 24.6

Katy Jay, Mitchell, 1999, 24.6

Tammy McGee, Papillion-La Vista, 2006, 24.6

Aspen Rolfes, Lincoln Pius X, 2017, 24.6

* — 220-yard times (3 feet, 11 inches longer than 200 meters)

400

Clara Nichols, Millard South, 2011, 55.05

Angee Henry, Bellevue West, 1993, 55.36

Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot, 2006, 55.37

Tori Holtmeier, Tri County, 1996, 55.61

Stella Klassen, Henderson, 1996, 55.65

Latisha Croom, Bellevue East, 1993, 55.67

Morgan Woitzel, Millard South, 2009, 55.67

Jasmine Johnson, Omaha Central, 2007, 55.76

Kathy Travis, Lincoln Christian, 1989, 55.78

Katie Birkel, Lincoln Southeast, 2007, 55.97

800

Alice Schmidt, Elkhorn, 1999, 2:08.6

Elizabeth Lange, Lincoln Pius X, 2003, 2:09.4

Sara Ensrud, Gering, 2003, 2:11.7

Erin Lee, York, 2015, 2:12.44

Molly Sughroue, McCook, 2013, 2:12.66

Madi Muma, Lincoln East, 2017, 2:13.22

Wanda Hartso, Omaha Central, 1981, 2:13.36

Deb Spickelmier, Hayes Center, 1985, 2:13.45

Donna Spickelmier, Hayes Center, 1985, 2:13.55

Lauren Houston, Omaha Burke, 2015, 2:13.58

Carol Nunnally, McCook, 1980, 2:13.8

1,600

Elizabeth Lange, Lincoln Pius X, 2003, 4:49.3

Aubree Worden, Scottsbluff, 2011, 4:50.06

Emily Sisson, Millard North, 2008, 4:51.42

Katie Spencer, Millard South, 2015, 4:55.18

Jenny Stricker, Lincoln Southeast, 1981, 4:55.6

Erin Lee, York, 2016, 4:56.0

Donna Spickelmier, Hayes Center, 1985, 4:58.06

Sara Ensrud, Gering, 2003, 4:58.14

Merideth Snow, Millard West, 2003, 4:58.89

Pam Willey, Lincoln East, 1984, 4:59.54

3,200

Karlene Erickson, Wheeler Central, 1982, 10:19.0

Emily Sisson, Millard North, 2008, 10:21.71

Aubree Worden, Scottsbluff, 2011, 10:27.33

Kim Stevens, Lincoln Southeast, 1985, 10:31.13

Katie Spencer, Millard South, 2015, 10:31.58

Shona Jones, Hastings, 1985, 10:40.3

*Jenny Stricker, Lincoln Southeast, 1981, 10:40.6

Carol Nunnally, Lincoln High, 1982, 10:45.89

*Theresa Stelling, Auburn, 1989, 10:47.4

*Nora Shepherd, York, 1994, 10:47.59

* — Two-mile times (61 feet, 4 inches longer than 3,200)

100 high hurdles

Electronic timing

LaQue Moen-Davis, Omaha North, 2011, 13.87

Ashley Brown, Kearney, 2004, 14.18

Brianna McGhee, Omaha North, 2011, 14.23

Darcy Siebels, Cedar Bluffs, 1985, 14.38

Caelyn Christiancy, Lincoln Southwest, 2017, 14.47

Vicky Johnson, Geneva, 1983, 14.48

Tonya McMillion, Bellevue East, 1993, 14.48

KK Houser, Lincoln Southeast, 2008, 14.50

Shechaniah McGhee, Omaha North, 2017, 14.50

Erin Fogarty, Omaha Burke, 2004, 14.52

All Marks

LaQue Moen-Davis, Omaha North, 2011, 13.87

Ashley Brown, Kearney, 2004, 13.9

Brianna McGhee, Omaha North, 2011, 14.23

Darcy Siebels, Cedar Bluffs, 1986, 14.3

Joslyn Soucie, Lincoln Southwest, 2009, 14.3

Shannon Kling, Gordon, 1996, 14.4

Faith Mullen, Maywood, 1996, 14.4

Brianna McGhee, Omaha North, 2010, 14.44

Caelyn Christiancy, Lincoln Southwest, 2017, 14.47

Tonya McMillion, Bellevue East, 1993, 14.48

300 low hurdles

Kianna Elahi, Millard North, 2007, 43.04

Ashleigh Carr, Oakland-Craig, 2015, 43.29

Kris Nelson, McCook, 1989, 43.3

Cairia Snoddy, Boys Town, 1997, 43.5

Rachel Bramhall, Papillion-LV South, 2012, 43.58

Caelyn Christiancy, Lincoln Southwest, 2017, 43.8

Janna Hammon, York, 1989, 43.9

Amanda Stahlnecker, Millard West, 1999, 43.95

Erin Fogarty, Omaha Burke, 2004, 43.97

Sarah Pierson, Millard North, 2005, 44.02

400 relay

Omaha North, 2010, 46.84

Omaha North, 2011, 47.11

Omaha North, 2014, 47.23

Millard West, 2013, 47.81

Omaha North, 2012, 47.83

Omaha North, 2009, 47.93

Omaha Central, 1988, 48.1

Omaha North, 2015, 48.15

Millard West, 2016, 48.16

Omaha Central, 2013, 48.17

1,600 relay

Millard South, 2012, 3:52.92

Lincoln Southeast, 2008, 3:53.42

Millard North, 2015, 3:53.61

Millard North, 2014, 3:54.54

Omaha Central, 2014, 3:54.62

Lincoln Southeast, 2007, 3:55.38

Papillion-La Vista South, 2012, 3:55.69

Lincoln Pius X, 2013, 3:55.77

Scottsbluff, 1999, 3:55.92

Lincoln Southwest, 2015, 3:56.15

3,200 relay

Lincoln East, 2014, 9:18.36

Lincoln Southwest, 2017, 9:18.73

Lincoln Pius X, 2014, 9:19.17

Omaha Marian, 2000, 9:21.47

Millard West, 2017, 9:22.31

Omaha Marian, 1998, 9:22.69

Omaha Burke, 2000, 9:24.00

Millard North, 2008, 9:24.48

Lincoln Southwest, 2016, 9:24.63

Lincoln East, 2015, 9:25.03

Lincoln Pius X, 2013, 9:25.16

Shot put

Becky Beachler, Fremont, 1997, 52-9¼

Teri Steer, Crete, 1993, 50-10¾

Aaliyah Pete, Elkhorn South, 2013, 49-11

Michaela Wallerstedt, Omaha Burke, 2004, 49-8¼

Jenny Svoboda, Howells, 2005, 49-6

Holly Timperley, Battle Creek, 1995, 48-11½

Jasmine Mosley, Bellevue East, 2006, 48-10

Jen Gilson, Lincoln East, 2001, 48-2

Amy Paulsen, Oakland-Craig, 1990, 48-1

Jenny Glodowski, Schuyler, 2003, 47-10¾

Discus

Mel Uher, Wilber-Clatonia, 2002, 185-4

Kalynn Meyer, Superior, 2017, 166-11

Emily Duran, Nebraska City, 2000, 165-0

Michaela Wallerstedt, Omaha Burke, 2004, 164-9

Kathy Gottberg, Louisville, 1985, 163-5

Beth Stuart, Holdrege, 1983, 160-8

Kim Pfister, Elkhorn, 1989, 160-6

Amy Paulsen, Oakland-Craig, 1990, 160-0

Karla Rennau, Wood River, 1984, 159-3

Sabrina Luttig, Arlington, 2016, 159-0

High jump

Tammy Thurman, Fremont, 1984, 5-11¼

Sue Lind, Albion, 1981, 5-11

Meredy Porter, Bellevue West, 1987, 5-11

Jenny Bramer, Millard South, 1987, 5-10

Stephanie Streeks, Gering, 1992, 5-10

Kelly Cizek, Millard South, 1996, 5-10

Kendra Schroer, Hastings St. Cecilia, 2000, 5-10

Erin Gudmundson, Kearney Catholic, 2002, 5-9¼

Debbie Freeman, Lincoln Northeast, 1979, 5-9

Jackie Rauert, Grand Island NW, 1979, 5-9

Brenda Baumann, York, 1987, 5-9

Jana Hochstetter, Centura, 1989, 5-9

Heidi Geier, Omaha Roncalli, 1995, 5-9

Amber Hegge, Crofton, 2006, 5-9

Long jump

LaQue Moen-Davis, Omaha North, 2010, 20-2¾

Tierra Williams, Auburn, 2013, 20-1¼

Candice Mills, Omaha Marian, 2002, 19-9¼

Chloe Akin-Otiko, Bellevue West, 2014, 19-9¼

Carrie Hoehner, McCook, 1987, 19-6½

Nancy Kindig, Hastings St. Cecilia, 1976, 19-5½

Val Owen, McCook, 1988, 19-5¼

Sondra Obermeier, Aurora, 1976, 19-5

Bethany DeLong, Laurel-Concord, 2009, 19-5

Angee Henry, Bellevue West, 1993, 19-4¾

Brianna McGhee, Omaha North, 2012, 19-4¾

Triple jump

LaQue Moen-Davis, Omaha North, 2010, 42-4

Rochelle Schmidt, Republican Valley, 2000, 41-0

Jaime Volkmer, Kearney Catholic, 1999, 40-9

Tierra Williams, Auburn, 2013, 40-2

Tara Korshoj, Millard West, 2006, 39-10¼

Lanie Snyder, Millard West, 2014, 39-8½

Mackenzie Puckett, Grand Island, 2016, 39-8½

Tiani Reeves, Gothenburg, 2014, 39-3

Amber Hegge, Crofton, 2005, 39-2¾

Anna Weigandt, Gretna, 2009, 39-½

Pole vault

Jenny Green, Grand Island Central Catholic, 2003, 13-3

Natalie Willer, Elkhorn, 2007, 12-10

Meagan Bauer, Gering, 2004, 12-8

Lauren Welch, Papillion-La Vista, 2010, 12-4¼

Karyle Cygan, Lincoln Southwest, 2014, 12-4

Catherine Mick, BDS, 2015, 12-3

Tess Merrill, Grand Island NW, 2012, 12-2¼

Maggie Maher, Kearney, 2009, 12-2

Allexis Menghini, North Platte, 2012, 12-1

Alyssa Downs, Columbus, 2015, 12-1

Jessica Gardner, Lincoln North Star, 2017, 12-1

Share:
Comments