Plainview Edged Wausa In Team Sweepstakes, Wausa Crowns Five District Champions

NIOBRARA – The Class D1-3 District Speech Meet was held Monday where several northeast Nebraska schools competed

From Niobrara Public School, Plainview was crowned champion with an overall score of 435 points, followed by Wausa in second with 406 points, Boyd County took third scoring 242 points, Allen in fourth with 105 points and Rock County rounded out the top five teams totaling 95 points. Other team results came from Niobrara in sixth (65), Randolph took seventh (56), Emerson-Hubbard in eighth (36) and Osmond placed ninth (35).

Wausa recorded five district champions and four runner-up performances.

District champions came from Carli Cobler (Serious Prose), Tom Lundberg (Extemporaneous/Persuasive), Kaitlyn Kumm (Entertainment) and Oral Interpretation of Drama team of Allison Barney, Cobler, Elizabeth Johnson, Samantha Roberts and Trenton Story. While runner-up qualifiers were Roberts (Humorous Prose), William Hagge (Extemporaneous), Isabelle Vanness (Informative) along with the Duet Acting team of Kaitlyn Kumm and Taylor Kumm.

Plainview followed with three district champions, four runner-up performances and six third place results.

District champions were Austin Choat (Humorous Prose), Elizabeth Kment (Informative) and the Duet Acting team of Austin Choat and Kylie Mosel.

District runner-up results came from AdeDamola Akinnigbagbe (Poetry), Brittani Wacker (Persuasive Speaking), Morgyn Christiansen (Entertainment) and the OID team of John Novicki, Matthew Hoffmann, Morgyn Christiansen, Matthew Bonta and Brittani Wacker. While third place awards went to Jasmine Zuhlke (Humorous Prose), Rebecca Kment (Serious Prose/Extemporaneous), Matthew Bonta (Persuasive), Matthew Hoffman (Entertainment) and Kylie Mosel (Informative).

Complete results:

Humorous Interpretation of Prose Literature
Place School Name Grade
1 Plainview Austin Choat 12
2 Wausa Samantha Roberts 12
3 Plainview Jasmine Zuhlke 12

 

Serious Interpretation of Prose Literature
Place School Name Grade
1 Wausa Carli Cobler 12
2 Boyd County Joseph Hiatt 10
3 Plainview Rebecca Kment 10

 

Extemporaneous Speaking
Place School Name Grade
1 Wausa Tom Lundberg 12
2 Wausa William Hagge 10
3 Plainview Rebecca Kment 10

 

Oral Interpretation of Poetry
Place School Name Grade
1 Niobrara Brooke Swanson 11
2 Plainview AdeDamola Akinnigbagbe 12
3 Rock County Taylor Fales 11

 

Persuasive Speaking
Place School Name Grade
1 Wausa Tom Lundberg 12
2 Plainview Brittani Wacker 12
3 Plainview Matthew Bonta 12

 

Entertainment Speaking
Place School Name Grade
1 Wausa Kaitlyn Kumm 10
2 Plainview Morgyn Christiansen 12
3 Plainview Matthew Hoffmann 12

 

Informative Public Speaking
Place School Name Grade
1 Plainview Elizabeth Kment 12
2 Wausa Isabelle Vanness 10
3 Plainview Kylie Mosel 11

 

Oral Interpretation of Drama
Place School Name Grade
1 Wausa
Allison Barney
Carli Cobler
Elizabeth Johnson
Samantha Roberts
Trenton Story
12
12
11
12
12
2 Plainview
John Novicki
Matthew Hoffmann
Morgyn Christiansen
Matthew Bonta
Brittani Wacker
12
12
12
12
12
3 Boyd County
Brayden Almgren
Andrea Hipke
Kiryn Kayl
Joshua Kersch
Kaci Mashino
9
9
9
9
9

 

Duet Acting
Place School Name Grade
1 Plainview
Austin Choat
Kylie Mosel
12
11
2 Wausa
Kaitlyn Kumm
Taylor Kumm
10
10
3 Allen
Katie Bathke
Jarod Lund
11
11
Share:
Comments